مهر ميهن

وبلاگ تاریخ و فرهنگ ایران زمین

به امید آزادی کردان ایرانی زیر ستم انیرانیان

چند روز پیش در بخش فارسی سایت بی بی سی مطلبی دیدم که دلم را به درد آورد گزارشی بود درباره احتمال حمله ترکیه به کردستان عراق عنوان گزارش ((آیا ترکها در کردستان عراق مداخله نظامی می کنند؟)) بود اما بخشی از گزارش که مرا به شدت تکان داد این بخش بود

 

 

 ((گروههای حاکم کرد در شمال عراق، بویژه اتحاد میهنی کردستان عراق پیوند دیرینه با ایران دارند و از زمانی که به جنگ چریکی در کوهستانها مشغول بودند تا زمانی که بر مناطق کردنشین عراق تسلط کامل یافتند در سایه حمایت جمهوری اسلامی به سر برده اند. دولت مرکزی عراق نیز روابط نزدیکی با ایران دارد و می کوشد ایران را از خود راضی نگاه دارد. نقش پیوندهای تاریخی، فرهنگی و قومی میان کردهای عراق و ایران نیز در این زمینه کم اثر نیست. این در حالی است که کردهای عراق نه تنهارابطه درخشانی با ترکیه نداشته و ندارند، سالهای سال با همزبانان شمالی خود ابراز همدردی کرده اند که با اینکه جمعیتشان شاید با مجموع کردهای ایران و عراق برابری کند، تا همین چند سال پیش در سایه حکومت نظامی و محدودیتهای سخت زیسته اند، سالهای سال حتی از حق سخن گفتن به زبان مادری شان محروم بوده اند و نگارندگان رسمی تاریخ و فرهنگ ترکیه هویتی برایشان قائل نیستند.))

 

 

شگفتا پیش از این می دانستم قوم ایرانی کرد در ترکیه در محدودیت زندگی می کند اما نمی دانستم حتی  حق سخن گفتن به زبان مادریشان را هم نداشته اند. بخش دیگر این گزارش هم برایم جالب ودر عین حال دردناک بود

 

 

(( این را نیز باید در نظر داشت که تهدید کردهای عراق به مداخله نظامی، کردهای ترکیه را که از بخشی از اصلاحات اخیر دولت اردوغان به قانون اساسی ترکیه دلخورند ناخشنودتر می کند. بخشی از اصلاحاتی که به ابتکار حزب حاکم عدالت و توسعه بر قانون اساسی ترکیه اعمال شده، ورود نمایندگان کرد به مجلس ملی ترکیه را دشوارتر از پیش کرده و عمده ترین حزب کرد ترکیه به نشانه اعتراض از معرفی نامزد در انتخابات صرف نظر کرده است.))

 

 

دریغا چنانکه شاید خوانندگان بدانند این بخش از کردستان در زمان شاه اسماعیل صفوی و پس از جنگ چالدران از دامن ایران جدا شد .

 

چیزی که مرا بسیار متعجب می کند این است که همین ترکیه کمک های آشکار وپنهان به برخی گروههای جدایی طلب پان ترکیست می کند تا در ایران آشوب برپا کنند و با تحریف تاریخ، تبار ایرانی(آذری) مردم آذربایجان را انکار کنند و این بیگانه پرستان نیز از ستم قوم فارس(!!؟) سخن می گویند و چشم به راه کوچکترین بهانه برای ایجاد آشوب در آذربایجان هستند.

 

کجا در ایران این بلاها را بر سر باصطلاح این ها ((ترک ها)) می آورند شخص اول مملکت ما خود  آذربایجانی است اما در ترکیه ورود نمایندگان کرد به مجلس ملی(!؟) ترکیه را دشوارتر از پیش کرده اند.در ایران چه کسی به جرم جزو یک اقلیت قومی بودن از ورودش به مجلس جلوگیری شده یا برای او محدودیت ایجاد کرده اند اینچنین مواردی در تمام سال های انقلاب مشروطه و انقلاب اسلامی هرگز دیده نشده است.

 

 

 

به هر حال کردها یکی از اصیل ترین اقوام ایرانی هستند که همواره در راه دفاع از ایران پیشرو بوده اند من از صمیم قلب آرزو می کنم روزگاری بخش های جداشده از سرزمین مادری به ویژه کردستان عراق،سوریه وبه ویژه ترکیه از ستم انیرانیان رها شده وبه آغوش میهن بازگردند.

 

به امید آن روز پرشکوه

 

+ mehre mihan ; ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ ; یکشنبه ٦ خرداد ۱۳۸٦
    پيام هاي ديگران ()