مهر ميهن

وبلاگ تاریخ و فرهنگ ایران زمین

هالیوود وفرهنگ ایرانی(در رابطه با فیلم سیصد اسپارتی)

به نام هستی بخش هستی

 

ماجرای فیلم سیصد اسپارتی در این روزها توجه بیشتر فرهیختگان و روشنفکران ایرانی را به خود جلب کرده است تا آن اندازه که تلویزیون جمهوری اسلامی ایران نیز در یکی از بخش های خبری اش به تحلیل این فیلم پرداخت.

 

((سیصد اسپارتی)) ماجرای مقاومت سیصد جنگجوی اسپارتی در برابر سیل خروشان ارتش ایران که برای تنبیه متجاوزان یونانی به خاک این کشور وارد شده بودند است .

 

یک نسخه از این فیلم در سال 1962 میلادی ساخته شده بود ولی نسخه جدید این فیلم در دروغ پردازی و وحشی نشان دادن ایرانی ها گوی سبقت را از همه دروغگویان قبلی یعنی تاریخ نویسان یونانی و نسخه 1962 ربوده است

 

در این فیلم توهین آمیز باکمک جلوه های کامپیوتری چهره ای مسخ شده وکاملا تصنعی از ایرانیان ساخته شده است و در عوض اسپارتی ها مدافعان تمدن بشری در برابر بربرهای آسیایی معرفی شده اند.

 

از ماجرای این فیلم بگذریم چرا که به نظر نویسنده این تا حد زیادی طبیعی است که وارثان تمدن یونان چنین چهره ای از گذشته خویش بسازند سوال اینجاست که ما که خود را وارثان تمدن کهن ایران زمین می دانیم برای شناساندن تمدن خود به جهانیان چه کرده ایم، تا به حال چند فیلم درباره افتخارات تاریخی ایران ساخته ایم و اصولا خود مردم ما چقدر با چهره های درخشانی چون کوروش، داریوش،خشایارشاه،مهرداد اول ودوم و... وسرداران دلیر ایرانی چون آریوبرزن ، سورنا ،شاهین و... آشنا هستند.

 

اصلا کدامیک از خوانندگان ایرانی این نوشته کتیبه حقوق بشر کورش بزرگ را یک بار خوانده اند.

 

وقتی خود ما تمدنمان را نمی شناسیم و برای آن ارزش قائل نیستیم نباید انتظار داشته باشیم دیگران آن را پرشکوه نشان دهند.

 

شاید گفته شود ما امکانات لازم برای ساخت چنین فیلم ها وسریال های پر هزینه ای را نداریم اما این موضوع اصلا درست نیست در سالهای اخیر چندین سریال از این دست به نمایش در آمده مانند امام علی(ع)، تنهاترین سردار،ولایت عشق،مردان آنجلس، مریم مقدس،ابراهیم خلیل الله و... وخبر می رسد فیلم یوسف و مختارثقفی نیز در مراحل ساخت قرار دارد به جز سه سریال اول که به مذهب اکثریت مردم ما مربوط است کدامیک از مجموعه های دیگر با فرهنگ مردم ما مستقیما مرتبط است وآیا بهتر نبود که به جای ساخت این مجموعه های مصرف داخل یک فیلم ماندگار درباره یکی از افتخارات تاریخی خود می ساختیم تا یک کارگردان لمپن دروغ باف اینگونه با یک فیلم فرهنگ وتمدن هشت هزار ساله ما را به سخره نگیرد وما مجبور باشیم بنشینیم وحرص بخوریم وکاری هم از ما ساخته نباشد.

 

به هر روی در این ماجرا باید به مسئولین فرهنگی کشور(چه دولت قبلی وچه دولت فعلی) و جناب آقای ضرغامی رئیس محترم سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی تبریک گفت وبرایشان عمر طولانی خواستار شد تا بتوانند مجموعه هایی چون لوت ،اسحاق،داوود،آدم و... را کلید بزنند وهالیوود هم برای ما فیلم هایی چون اسکندر کبیر و سیصد اسپارتی بسازد تا جوانان ونسل های آینده ما بیاد داشته باشند که در توحش بودند تا آنکه اسکندر کبیر(!!!) آنها را از توحش خارج کرد وبرایشان تمدن به ارمغان آورد.

 

کمی در این باره بیندیشیم شاید ناراحتی ما از ساخت این فیلم توسط هالیوود کمتر شود.

 

+ mehre mihan ; ۸:۱۳ ‎ب.ظ ; شنبه ٢٦ اسفند ۱۳۸٥
    پيام هاي ديگران ()