سکه های هخامنشی

امپراتوری هخامنشی نخستین امپراتوری جهانی در تاریخ دنیا است تشکیل این امپراتوری یک نقطه عطف در تاریخ جهان است بی گمان اگر بنیادگزاران این امپراتوری یونانیان بودند امروزه مورخان اروپایی این دوره را در تاریخ جهان بسیار برجسته می کردند (چنانکه درباره جنگ محلی ماراتن  و کشورگشایی های اسکندر گجستک این کار را کردند) اما بدبختانه به خاطر تنگ نظری های اروپاییان (والبته برخی ایرانیانی که دوره هخامنشی و اساسا دوران پیش از اسلام را "عصر جاهلیت" می دانند)جایگاه این امپراتوری در تاریخ جهان آنگونه که شایسته است شناخته نشده است .

 

 برای نمونه گشایش بابل به دست کورش بزرگ  رویدادی است که می توان آن را پایان عصر عتیق و آغاز دوره باستان دانست و بی گمان از بزرگترین رویداد های تاریخ جهان است اما امروزه جنگ بی اهمیت و محلی ماراتن در تاریخ جهان بسیارمهم تر انگاشته می شود.

 

اما یکی از تحولات بسیار مهم این دوره تحولی بود که در تجارت جهانی رخ داد برای نخستین بار تمام آسیای  غربی و شمال آفریقا  زیر فرمانروایی یک دولت یکپارچه قرار گرفت و به این ترتیب ارتباط تجاری میان نقاط بسیار دوردست مانند هند غربی ومصر ممکن شد همزمان با ساخت جاده های تجاری بین المللی این ارتباط  سرعت بی مانندی یافت.(در یادداشت های بعدی دراین باره بیشتر سخن خواهیم گفت).

 

اما از همه این پیشرفت ها بزرگ تر و ارزشمند تر ضرب نخستین سکه های جهانی به دست داریوش بزرگ بود این  تحول بزرگی در تاریخ سکه دنیا است . یک سده پیش از آن نخستین بار یونانیان به ضرب سکه پرداختند و سپس لیدیایی ها آن را از یونانی ها و ایرانیان نیز از لیدیایی ها  آموختند اما سکه های هخامنشی دو تفاوت مهم با سکه های پیشین داشت نخست اینکه این سکه ها در سراسر امپراتوری پهناور هخامنشی اعتبار داشت و دوم اینکه برای نخستین بار در تاریخ جهان سکه ها تنها به نام پادشاه یعنی داریوش بزرگ ضرب می شد و شهربانان حق نداشتند به نام خود سکه بزنند . این رسم را رومیان از ایرانیان آموختند و پس از آن در سراسر جهان پذیرفته شد بدینگونه سکه ها دارای شناسنامه مشخص شدند و این رسم نیکو امروزه بسیار به کار مورخان می آید و در واقع سکه ها خود یک منبع اطلاعاتی مهم درباره تاریخ گذشته هستند.

 

با رواج ضرب سکه وایجاد پول واحد بین المللی بانک ها به وجود آمدند و بانکداری گسترش چشمگیری یافت که رونق تجارت را به همراه داشت.

 

سکه های داریوش بزرگ دو دسته بودند یکی" دریک" نام داشت که از طلای ناب ساخته می شد و تنها زیرنظر پادشاه ضرب می شد  ودیگری از نقره بود و جز زیر نظر پادشاه در چند ساتراپی مهم نیز ضرب می شد و" شکل" نام گرفت که یونانیان به آن "درخم" می گفتند .

در زیر تصویر دریک سکه طلای داریوش بزرگ را می بینید برای تصویر های بیشتر اینجا را ببینید 

pdf این نوشته

/ 3 نظر / 196 بازدید
سيد عليرضا شمس نيا

سلام وبلاگ خوبی دارید من نبز با مطلب ابن‌سینا عرب نیست! در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیامتان هستم .

سکس 5 قاره/شرکت درجایزه800دلاری

وبلاگت بسیارجالب ومفید بود شما هم به ما سربزنید اگر برایتان ممکن میباشد وبلاگهای من را در لینکستان خود قرار دهید تا زیر سایه شما نسیمی به ما بوزد و بازدیدکنندگان شما گوشه چشمی به وبلاگ ما داشته باشند پیروز باشید به امید روزی که وبلاگهای من باعث شادی و امید شما دوست عزیز شود=> http://www.dvp.mihanblog.com سکس 5 قاره/شرکت درجایزه800دلاری http://www.mamno-13.blogsky.com ورود 13- ممنوع

ساسان

بهترين بدرودها بر شما آريايی وطن دوست پارسی تبار نيکو گفتار مبارز